اخبار تنکابن
  
 تنکابنی آباد با هم یاری همه ی شهروندان
 
آرشیو
موضوع بندی
 
شنبه 19 آبان‌ماه سال 1386
مصرف سرانه ماهی

با نگاهی به خبر زیر میزان حضور غرب مازندران و سهم آنان از دریای خزر در استان به وضوح قابل استنباط است.

بابل ؛ ساری  ؛  بهشهر و دیگر هیچ.

مدیر کل شیلات مازندران مصرف سرانه ماهی برای هر شهروند در این استان را در سال ‪ ۱۲‬کیلو گرم اعلام کرد و گفت : این مقدار تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی باید برای همه شهروندان ایران به بیش از‪ ۱۴/۳۰‬کیلو گرم برسد.

"حسن حبیب نژاد" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری مقدار مصرف سرانه ماهی در جهان را بطور متوسط ‪ ۱۴‬کیلو گرم عنوان کرد و افزود:
در حالیکه هم اکنون در کشورمان مصرف سرانه سالانه ‪ ۷/۷‬کیلو گرم است.

وی در مورد طرح آبزی پروری (ماهی) بیان داشت : امسال طرح جامع و فوق العاده‌ای بنام آبزی پروری در استان به اجرا در آمده است که براساس پیش بینی‌ها انتظار می‌رود تا پایان سالجاری بر اساس این طرح ‪ ۳۷‬هزار و ‪ ۵۰۰‬تن ماهی استحصال شود.

" حبیب نژاد" خاطر نشان کرد: در حال حاضر ‪ ۱۳‬هزار هکتار از آببندانهای این خطه به پرورش ماهی اختصاص دارد که ‪ ۱۵۳‬هکتار از آببندانها در جهت افزایش تولید ازامکانات بیشتر از جمله برق برخوردار شده‌اند.

این مسوول ، زمینه آبزی پروری در استان را بسیار مستعد دانست و افزود :
اکنون ‪ ۲۲‬مزرعه پرورش ماهی در مازندران وجود دارد.

وی بیان داشت : در هفت ماهه اول امسال ‪ ۲۰۴‬فقره مجوز جدید آبزی پروری برای متقاضیان پرورش ماهی توسط این اداره کل صادر شد و هم اکنون ‪ ۵۰‬واحد پرورش ماهی به صورت متمرکز در این دیار در حال ساخت است.

مدیر کل شیلات مازندران همچنین گفت : ضمن افزایش تولید آبزیان ،باید به ترویج فرهنگ مصرف آبزیان در جامعه نیز بپردازیم.

وی ادامه داد : در همین راستا اولین جشنواره طبخ و عرضه آبزیان اداره کل شیلات مازندران طی روزهای بیست و سوم و بیست و چهارم آبانماه سالجاری در ساری برگزار می‌شود.

"حبیب نژاد" هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج فرهنگ مصرف آبزیان ، افزایش سطح سلامت جامعه و معرفی ارزشهای غذایی فراوان ماهی به همراه معرفی تنوع بسیار زیاد در طبخ غذاهای مطبوع ، سالم و خوشمزه با انواع ماهی عنوان کرد.

وی اضافه کرد : در جوار این جشنواره نمایشگاهی از فراورده‌های شیلاتی برای بازدید علاقمندان ایجاد خواهد شد و همچنین جشنواره طبخ و عرضه آبزیان در دی ماه در بابل و در اسفند ماه امسال در تنکابن برگزار می‌شود .

"حبیب نژاد" درباره ساخت مجتمع‌های پرورش ماهیان خاویاری گفت : مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در ساری و یک مجتمع پرورش ماهی خاویاری به ظرفیت ‪ ۵۰۰‬تن در جوار بندر امیراباد بهشهر درحال ساخت است.

مدیر کل شیلات مازندران زمان بهره برداری از این مجتمع‌ها را حداکثر دو سال دیگر اعلام کرد.

وی در خصوص صید و صیادی اظهار داشت : صید ماهیان استخوانی از نوزدهم مهر ماه سالجاری از دریای خزر آغاز شده و تاکنون ‪ ۴۱‬درصد در زمینه صید ماهیان سفید نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد حاصل شده است.

حبیب نژاد بیان داشت : متاسفانه در زمینه صید ماهیان کفال از دریای خزر با کاهش روبه رو بوده‌ایم و علت اصلی آن مشکلات موجود در تکثیر مصنوعی این نوع ماهی بوده است.

وی به کاهش صید ماهی کیلکا در دریای خزر اشاره کرد و گفت : مهمترین چالش که اداره کل شیلات استان با آن مواجه است وجود جانواران شانه دار در دریای خزر است که باعث نابودی ماهیان کیلکا می‌شوند.

وی افزود : چند سال است که این جانوار به آبزیان دریا خسارت وارد کرده و مقدار تولید ماهیان را کاهش داده است.

وی تصریح کرد : کارشناسان شیلات برای رفع این معضل با وسیله موج مصنوعی تحت عنوان اکوستیک در دریا علیه جانواران شانه دار اقدام نمودند که بسیار موثر واقع شده‌است


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 44550


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها