X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
اخبار تنکابن
  
 تنکابنی آباد با هم یاری همه ی شهروندان
 
آرشیو
موضوع بندی
 
چهارشنبه 21 فروردین‌ماه سال 1387
افزایش تجهیزات پزشکی و درمانی در غرب مازندران ضروری است

به اعتقاد شماری از مردم ومسوولان غرب مازندران، تامین و افزایش تجهیزات پزشکی و درمانی در این منطقه گردشگرپذیر ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

کمبود امکانات و تجهیزات درمانی در شهرستان‌های غرب مازندران در حالی‌است که به اعتقاد جمعی از کارشناسان به دلیل ورود سالانه میلیونها مسافربه این منطقه، توزیع امکانات و خدمات درمانی باید با نگاه ملی انجام گیرد.

اکنون نگرش‌های منطقه‌ای و شاخص‌های جمعیتی ، مانع توزیع برخی امکانات و راه‌اندازی بسیاری از بخشهای تخصصی در مراکز درمانی غرب مازندران شده است.

براساس ماده ‪ ۹۰‬قانون برنامه چهارم توسعه کشور مقرر است توزیع امکانات بهداشتی و درمانی به نحوی مطلوب صورت گیرد و ناگفته پیداست که وجود امکانات بهداشتی در ارتقای سطح سلامت جامعه نقش اساسی دارد.

راه‌اندازی پاراکلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب، سی تی اسکن، ‪ ،MRI‬تامین تجهیزات مدرن رادیولوژی، تجهیز آزمایشگاه، امکانات ‪ NEC‬و فراهم شدن تجهیزات بخش گوارش از جمله نیازمندیهای درمانی شهرستان‌های غرب مازندران است که از سوی دست‌اندرکاران این بخش اعلام شد.

طبق آمار ‪ ۳۰‬درصد بیماران مختلف غرب مازندران به دلیل کمبود تجهیزات و تخصص‌های پزشکی به مراکز درمانی مرکز استان مازندران یا پایتخت اعزام می- شوند.

کمبود دارو به ویژه برای بیماران خاص ، فرسودگی مراکز درمانی و مجهز نبودن مراکز درمانی روستایی مشکلات بخش بهداشت و درمان منطقه غرب مازندران را دو چندان کرده است.

"اسدالله زال‌پولی" رییس شورای اسلامی روستایی پول بخش کجور به ایرناگفت:
چهار مرکز درمانی روستایی فعال در این بخش با کمبود پزشک متخصص و دارو روبرو است.

وی افزود : کوهستانی بودن ، فاصله طولانی این بخش با شهر ، تجهیز مراکز درمانی و فعال شدن درمانگاه در شیفت شب را ضروری می‌سازد.

وی فرسودگی ساختمان درمانگاه و نبود برخی تخصص‌های پزشکی را از دیگر مشکلات این بخش اعلام کرد.

"مراد حسینی" شهروندی از بخش بلده نور به ایرنا گفت : یک درمانگاه درمانی باامکانات کم، شمار زیاد جمعیت این بخش را پوشش می‌دهد که پاسخگوی نیازها نیست.

"فاطمه عادلی" مددکار اجتماعی انجمن بیماران ام اس غرب مازندران به ایرنا گفت: گرانی ، کمبود دارو، نبود درمانگاه تخصصی و ساماندهی نشدن بیماران از عمده مشکلات فراروی این بیماران است.

غرب مازندران یکصد بیمار مبتلا به ام اس دارد.

وی ادامه داد : اکنون این بیماران برای تهیه آمپول‌های" آوانکس، ربیف ، بتاسرون و کوباکسون " باید به دیگر شهرهای کشور مراجعه کنند.

"شمسعلی نورمحمدی" بخشدار کجور گفت : کمبود دارو و تجهیزات پزشکی مشکلات اهالی این منطقه را افزایش داده است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه مرکز درمانی کندولوس یک دستگاه آمبولانس ندارد، تا در موانع لزوم ، امداد رسانی کند.

بخش کوهستانی کجور در ‪ ۷۵‬کیلومتری جنوب شرقی نوشهر واقع شده است.

وی اضافه کرد : مراکز درمانی منطقه تنها برای درمان سرپایی بیماران کارایی دارد و فاقد تجهیزات مورد نیاز است.

هفت پزشک عمومی در بخش حدود ‪ ۱۲‬هزار نفری کجور فعالیت دارند.

"شهرام شکرزاده" مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس در گفت و گو با ایرنا گفت: بر اساس نظام ارجاع و سطح‌بندی نباید همه خدمات درمانی در یک منطقه مستقر شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از بخش و تخصص‌های پزشکی ، خاص مراکز استانها و شهرستانهای بزرگ است و تامین آن در شهرهای کوچک به صرفه نیست.

وی اظهار داشت : راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی به دلیل نبود امکانات و متخصص در این منطقه، چندان توجیه پذیر نیست.

شکرزاده تامین یک دستگاه "آم‌آرآی " برای ارتقای سطح تشخیص بیماریها را در غرب مازندران ضروری دانست.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس گفت: تجهیزات بخش گوارش نظیر آندوسکوپی ، مراقبت‌های ویژه نوزادان و برخی از ست‌های جراحی نظیر ‪ CR‬از دیگر نیاز های اساسی درمانی منطقه است.

وی ادامه داد : در برخی رشته‌های نظیر جراحی مغز و اعصاب با کمبود متخصص روبرو هستیم.

به گفته شکرزاده در بخش قلب ، چشم و اورولوژی نیز کمبود پزشک متخصص مشهود است.

وی اضافه کرد : اکنون کارهای درمانی فوق تخصصی در این شهرستان انجام نمی‌شود و بیماران به مراکز درمانی بالاتر اعزام می‌شوند.

هفت پزشک خانواده، ‪ ۹۰‬پزشک متخصص در سه بیمارستان ، یک مرکز جراحی محدود، چهار مرکز درمانی شبانه‌روزی خصوصی و دولتی درچالوس فعالیت دارند.

"عزت‌الله گلعلی زاده" مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر نیز به ایرنا یادآور شد: در گذشته حدود ‪ ۶۰‬درصد بیماران این شهرستان برای درمان به سایر شهرستانها اعزام می‌شدند که این روند اکنون کاهش چشمگیری یافته است.

وی افزود: ‪ ۳۰‬درصد مجموع بیماران منطقه قلبی و عروقی، ‪ ۱۰‬درصد بیمار ارتوپدی و سوختگی و مسمومیت و بقیه بیماران تصادف و سایر بیماری‌ها است.

وی بیان داشت : به رغم اینکه نبود دستگاه تست ورزش مانع درمان نیست اما تامین امکانات آن در این منطقه ضروری است.

به گفته او بسیار از تجهیزات و تخصص‌های پزشکی در بیمارستان جدید شبانه روزی نوشهر که هنوز افتتاح نشده است ، در نظر گرفته شد.

پنج دستگاه دیالیز و یک دستگاه ‪ RO‬در ماه آینده در این بیمارستان راه- اندازی می‌شود.

‪ ۱۲۰‬پزشک ، یک بیمارستان شبانه روزی ، ‪ ۱۲‬مرکز بهداشتی و درمانی دولتی و دو درمانگاه خصوصی و یک درمانگاه تامین اجتماعی و ‪ ۷۱‬خانه بهداشت در نوشهر فعالیت دارد.

"داریوش صیادی" مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن راه‌اندازی پاراکلینیک فوق تخصصی غدد، سی تی‌اسکن و تجهیزات مراکزآزمایشگاهی رااز جمله نیازهای این شهرستان اعلام کرد.

به تاکید او باید با برنامه‌ریزی منسجم ، شاخصه‌های پزشکی را در این منطقه افزایش داد.

‪ ۲۳‬مرکز بهداشتی و درمانی شهری ، ‪ ۲۱‬مرکز درمانی روستایی و ‪ ۹۸‬خانه بهداشت در تنکابن فعالیت دارد.

شهرستانهای حدود ‪ ۸۰۰‬هزار نفری غرب مازندران سالانه پذیرای بیش از ‪۱۰‬ میلیون مسافر و گردشگر است. ک/‪۴‬


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 44559


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها